Aws4 request&x amz signedheaders=host&x amz signature=cd3f249cdc19ec5c4830084c44464c9893713eadbaab05d216666715f55a5054
Pizza Hut pizzas come in three sizes: large, medium and personal. Which size is the best deal, and is it ever a good idea to buy the personal?

In this lesson, students calculate the area of each pizza to determine how much each square inch costs. They also calculate the percent of each pizza that’s the delicious inside, and the part that’s crust. Did you know that a personal pizza is 56% crust? Shouldn’t you just buy breadsticks?!

Students will

  • Given the diameters and prices of different pizzas, evaluate several methods of comparing their relative values
  • Use the diameter of a pizza to calculate its area
  • Calculate price per square inch as a unit rate and use it as a basis of comparison
  • Decompose a pizza’s area into “crust” (annulus) and “pizza” (circle) and represent those areas as percents

Before you begin

This whole lesson is an application of calculating areas of circles, and it assumes students are familiar with how to do that. Students will also be calculating unit rates (cost per unit area) and percentages.

Common Core Standards

Content Standards
Mathematical Practices

Additional Materials

  • Colored pencils (optional)